Yaşlanma Karşıtı El Bakımı

Ana Sayfa » Kuaför » Yaşlanma Karşıtı El Bakımı

Yaşlanma Karşıtı El Bakımı

Birçok kadın yüzünde oluşan yaşlanma belirtileri ile savaşmak için çok para harcamaya hazırken, ellerdeki yaşlanma belirtileri ihmal edilebilir. Güneş, temizlik ürünleri, rüzgar, soğuk, su hergün maruz kaldığımız şeyler. Bunlar ellerimizi yıpratıyor. Yüzümüze gösterdiğimiz özeni maalesef çoğu zaman ellerimize göstermiyoruz.

Yaşlanma Belirtileri

Ellerimiz ve yüzümüz aynı yaşlanma sürecine tabidir. Yaşlanma ile birlikte kollajen lifleri azalır, ellerde ve diğer vücut bölümlerinde cilt sıkılığını kaybederek gevşer ve kırışıklıklar oluşur. Aslında ellerin üst kısmındaki cilt altı yağ miktarı az olduğu için kırışıklıklar yüze göre daha belirgin olabilir. Bu yağ miktarının az olması damarları daha belirgin olmasına ve yaş olarak daha büyük görünmeye neden olur.

Yaşlılık Lekeleri

Özellikle ellerde yaşlanmaya bağlı aşırı pigment artışı sonucunda lekelenmeler görülür. Bunlara yaşlılık lekeleri veya karaciğer lekeleri denir. Aşırı güneşe maruz kalanlarda bu yaşlılık lekeleri oldukça yaygındır. Bu lekelerde genetikte rol oynayabilmektedir. Yaşlılık lekeleri zararsızdır ama unutulmamalıdır ki bu lekeler ile benzer görünüme sahip kanser öncüsü lezyonlarda vardır bunların karışmaması için cilt doktoruna mutlaka görünün.

Güneşin Etkileri

Güneş ışınları ciltte kuruluk yapabilir. Güneş ışınlarının yanı sıra ciltte kuruluğa temizlik, bulaşık, bahçe işleri gibi günlük hayattaki aktiviteler de neden olabilir.Cilt Kanseri Derneği, lanolin ve gliserin gibi cildi nemli ve pürüzsüz tutacak nemlendiricilerin kullanılmasını önermektedir. En az 15 koruma faktörlü güneş kremleri de güneş ışınlarının oluşturacağı hasardan korunmak için ve cilt lekelenmesini önlemek için kullanılması önerilir.

Yaşlılık Lekelerinin Tedavisi

Hidrokinon içeren ürünler ile ellerdeki yaşlılık lekeleri tedavi edilebilir. Bu madde melanin üreten enzimin çalışmasını engelleyerek etki eder. Bu ciltte çamaşır suyu gibi çalışır. Bu nedenle dikkatli uygulanması önemlidir. Piyasada bulunan diğer yaşlılık lekelerinin giderilmesinde kullanılan ürünler kojik asit, C vitamini, soya, meyan kökü veya dut ekstresi içerebilir. Tedavi sırasında ve sonrasında güneş koruyucu kullanılması önemlidir.

Diğer Tedaviler

Yüzde uygulanan kimyasal peeling ellere de uygulanabilir. Böylelikle ölü hücreler kaldırılır ve hücre yenilenmesi sağlanabilir. Ellerdeki lekelerin tedavisi için cerrahi yöntemler ve lazer tedavisi kullanılabilir. Kalça gibi vücudun diğer bölgelerinden alınan yağlar ellerin sırtına nakledilebilir. Böylece eller daha genç bir görünüm kazanabilir. Cilt doktorları el sırtındaki belirgin damarlar için bacaklardaki damarlarda kullanılan skleroterapi yöntemini kullanmaktadır. Bu tedavi için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

 

Rate this post

Bir önceki yazımız olan Protez Tırnak Problemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2019-04-15T20:18:39+03:00Kuaför|0 Yorum

Bir yorum bırakın

Randevu Al

× WhatsApp