Topuk Çatlakları Tedavisi

Ana Sayfa » Kuaför » Topuk Çatlakları Tedavisi

Topuk Çatlakları Tedavisi

Topuk Çatlakları Tedavisi

Topuklarda ağrılı veya ağrısız çatlamalar herkeste olabilmektedir. Özellikle sert zeminlerde uzun süre ayakta kalanlarda daha sık görülebilmektedir. Topuk çatlaklarını evde kendi uygulayacağınız bakım ile giderebilirsiniz.

Topuk Çatlaklarının Nedenleri

Ayaklarımız, Özellilede topuklarımız vücudumuzun bütün ağırlığını taşıyan yerlerdir. Dolayısı ile bu kadar baskı topuklarda çatlamalara neden olabilir. Kuru cilt, obezite, ayak tabanında sedef hastalığı, uygunsuz ayakkabı seçimleri gibi faktörler topuklarda çatlamalar için kolaylaştırıcı rol oynamaktadır.

Topuk Çatlakları Tedavisi

Sertleşmiş, çatlamış ve ağrılı topukları, öncelikle ponza taşı ile ovarak başlamak doğru olacaktır. Kesinlikle buradaki sertleşmiş, çatlamış deriyi jilet, bıçak veya keskin bir alet ile kesmeyin.

Ayakları nemli tutmak, topuk ve ayak çatlakları için en önemli tedavi stratejilerindendir. Bunun için en az %20 üre içeren ayak kremlerini tercih etmek uygun olacaktır. Topuk çatlamalarında yardımcı olabilecek diğer aktif maddeler sakarit isomerate, salisilik asit ve alfa hidroksi asitlerdir. Bunlardan kolaylıkla bulabileceğiniz asetil salisilik asit yani aspirindir. Vazelin ve aspirin karışımını topuklarınıza sürerek ayaklarınızı ve topuklarınıza nem kazandırabilirsiniz.

Topuklarda aşırı çatlamalar ve beraberinde enfeksiyon eşlik ediyor ise bu derilerin ve enfeksiyonlu alanların temizlenmesi için doktora gitmeniz gerekebilir. Çatlak oluşumunda rol oynayan etkenlerin ortadan kaldırılması için ayakkabı seçimine dikkat etmek, topuk destekli ayakkabılar kullanmak, obezite durumunda topuklara binen yükü hafifletmek için özel aletler kullanmak gerekebilir.

Topuk Çatlakları İçin Ev Uygulamaları

Evde etkili bir tedavi için, ayak ve topuğu nemli tutmak için aksam vazelin ve aspirin karışımını ayaklarınıza sürdükten sonra çorap giyerek nemi sağlayıp sabah kalkınca da ponza taşı ile ölü deriyi ayaklarınızdan ve topuklarınızdan temizlemek etkili bir tedavidir. Bu işlemi topuklarınız pürüzsüz oluncaya kadar uygulayın.

 

Rate this post

Bir önceki yazımız olan Ayaklardaki Nasırlardan Kurtulma Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2019-04-15T19:31:05+03:00Kuaför|0 Yorum

Bir yorum bırakın

Randevu Al

× WhatsApp