Tırnak Batması

Ana Sayfa » Uncategorized » Tırnak Batması

Tırnak Batması

Tırnak batması rahatsızlığı oldukça ağrılı ve günlük yaşamı etkileyen önemli bir problemdir. Bu rahatsızlık özellikle, tırnak kenarlarının yanlarındaki yumuşak dokuya batması ve en önemlisi enfeksiyona sebep olmasıyla başlar. Bu rahatsızlık, ayak tırnaklarının yanlış kesilmesi, tırnak derisinin yaralanması, dar ayakkabı giyilmesi gibi sebeplerden oluşabilmektedir. Özellikle ayaklarda bulunan baş parmakta görülür, tırnağın battığı yerde enfeksiyon oluştuğu için, parmakta hem şişlik hem de kızarıklık oluşur. Enfeksiyon sebebiyle yara bir türlü iyileşmez, tırnak batması, tedavisinde cerrahi yöntemlere kadar çeşitli bir çok tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Tel Tedavisi Yöntemi Nasıl Uygulanmaktadır

Bu rahatsızlığın tedavisinde, antibiyotik kullanılır, tırnak kenarını kaldırmak gibi tedaviler yapılır. Eğer bu tedaviler yeterli olmazsa başka yöntemlere başvurulur. Bu yöntemler arasında en çok uygulanan ise tırnağın çekilme işlemidir. Bu tedavide sonuç vermez ise, en etkili ve en tedavi yöntemi tel tedavisidir. Tel tedavisi tırnak batması tedavisi için kullanılan en gelişmiş ve en sağlıklı yöntemdir. Bu yöntemde rahatsız olan tırnak kenarlarına mikro teller takılarak tırnak hemen genişletilir ve tırnağa batan kısımlar genişlediği için tırnak rahatlatılmaktadır. Bu yöntemin en güzel yanı ise, hiç acı ve ağrı olmadan yapılmasıdır.

Tırnak Batması Şikâyetleri Nelerdir

Bu rahatsızlık kişilerin günlük hayatlarını olumsuz şekilde etkilemektedir. Çünkü bu rahatsızlıktan şikâyetçi olan kişilerde, batma hissi, yanma ve iltihap gibi durumlar meydan gelmektedir. Bu hastalığı olan kişiler yürümekte bile zorlanırlar. Tırnak batması olan kişiler özellikle, ayakkabı seçimlerini iyi yapmaları ve tırnak kesimlerini de düzgün bir şekilde yapmaları gerekmektedir. Ayrıca tırnak mantarı da bu hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

Tırnak Batması En Çok Kimlerde Görülür

Son zamanlarda ülkemizde de çok sık karşılaşılan bu rahatsızlık daha çok çalışan kesimde görülmektedir. Ayakların sürekli ayakkabı içinde havasız kalması bu hastalığın en büyük sebepleri arasında yer almaktadır. Tırnak batmasından korunmak için iyi bir ayakkabı seçimi, ayak temizliğine önem verilmesi ve en önemlisi tırnak kesiminin düzgün bir şekilde yapılması gerekmektedir. Artık günümüzde bu rahatsızlık tel sistemi sayesinde problem olmaktan çıkmaktadır. Eğer sizde bu rahatsızlığı yaşıyorsanız hemen tel tedavisini yaptırın ve hayata kaldığınız yerden sağlıklı ayaklar ile devam edin. Bu rahatsızlık özellikle yetişkin insanlarda daha çok görülür. Bu hastalık ilk başladığı zaman pek önemsenmez, ama sonrasında dikkat edilmediği zaman, yani tedavisi yapılmadığı zaman çok ciddi problemler meydana gelir. Onun için zamanında tedavi edilmelidir.

Rate this post

Bir önceki yazımız olan Tırnak Bakımı Nedir? başlıklı makalemizde Tırnak Bakımı, Tırnak Bakımı Hakkında ve Tırnak Bakımı Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

2019-03-08T15:28:53+03:00Uncategorized|0 Yorum

Bir yorum bırakın

Randevu Al

× WhatsApp