Doğal tırnak bakımı ve beslenmesi nasıl yapılır?

İstanbul Protez Tırnak Fırsatı,Uygulaması ,Protez Tırnak Nedir » Blog » Protez tırnak » Doğal tırnak bakımı ve beslenmesi nasıl yapılır?

Doğal tırnak bakımı ve beslenmesi nasıl yapılır?

Doğal tırnak bakımı ve beslenmesi nasıl yapılır?

 

Mutfakta çok şeyi yapabiliyorsunuz peki tırnaklarınız için mutfakta neler yapıyorsunuz?

Tırnaklar için beyaz sirke ilk aklınıza gelecek malzemedir! Eller yıkandıktan sonra tırnaklar’da iyice temizlenmelidir. Bir kaseye tırnaklarınızı içerisinde gözükmeyecek kadar beyaz sirke ile doldurun ve yaklaşık olarak 3 dakika bekletin. Daha sonra bol su ile ellerinizi yıkayınız. Tırnak kenarlarındaki ölü derileri törpü ile temizleyiniz.

Zeytinyağı tırnaklarınız tarafından emilerek gerekli beslenmeyi sağlayacaktır. Sıcak su ile ellerinizi yıkayınız sonra zeytinyağı ile 3 veya 4 dakika tırnaklara masaj yapınız. Sonrasında pamuksu bir eldiven takarak 15 dakika bekletiniz.

Yatmadan ellerinize ve tırnaklarınıza Hindistan cevizi yağı masajı ile ovun. Yarım su bardağı Hindistan cevizi yağıyla 2 yemek kaşığı bal ve 4 damla biberiye yağını karıştırınız derin bir kap içerisine dökün 20 saniye dilerseniz mikrodalga fırında ısıtınız. Isıtılan karışımın içerisinde tırnaklarınızı 15 dakika dinlendirin.

Portakalı sıkın ve tırnaklarınızı portakal suyunun içerisinde 10 dakika bekletiniz sonra ellerinizi ve tırnaklarınızı durulayın ve kurulamanız yeterli.

Limonu sıkarak içerisine dilimli limon parçaları ilave edin bir kase içerisine koyarak üzerine sıcak su ilave edin sonra 15 dakika tırnaklarınızı bu su içerisinde bekletiniz.

6 diş sarımsağı eziniz tırnaklarınızın etrafına sürün 5 dakika beklettikten sonra yıkayın, bu uygulamayı haftada bir defa uygulamanız çok yararlı olacaktır. Sarımsak kokusunu gidermek için ellerinizi limon ile ovarak iyice yıkayınız.

Bal ve yoğurt müthiş bir bakım sağlıyor, karışımı hazırladıktan sonra tırnaklarınıza tırnaklarınızı iyice bu karışım ile ovun 15 dakika beklettikten sonra durulayın.

Muzun içerisinde nemlendirici özelliği vardır. Bu sebep ile eller ve tırnaklar için çok faydalıdır. Olgunlaşmış bir muzu zeytinyağı ile ezerek tüm elinize sürün ve 30 dakika bekleterek ılık su ile durulayın.

İçinde e vitamini bulunan bir kapsül açarak ellerinize sürün ve 1 saat beklettikten sonra sadece su ile durulayın.

Tırnaklarınızın çatlamasını ve soyulup ayrılmaması için keten tohumu yağını tırnaklarınıza sürün birkaç masajdan sonra bastırarak ovun.

Aloe vera özlü bir ürün ile zeytinyağı bir kaba koyun, tırnaklarınızı bu karışıma sürerek 1 saat bekletin.

Ballı avokado için 1 yemek kaşığı bal ile 1 avokadoyu ezerek karıştırın. Ellerinize sürerek  bir poşet ile 1 saat dinlendirin elleriniz yumuşacık, tırnaklarınız bakımlı olacak.

|2017-06-15T22:47:53+00:00Aralık 4, 2016|Protez tırnak|2 Yorum

  1. Kübra 10 Aralık 2017 at 19:55 - Reply

    Zeytin yağı uygulamasını sıklıkla yapıyorum. Gerçekten de işe yarıyor. Oldukça parlak ve sanki dokununca yumuşakmış gibi bir his oluyor tırnaklarımda. Ayrıca yazınızda belirttiğiniz içinde e vitamini bulunan bir kapsülü nasıl temin edebilirim. Eczanelerden ne diye alabiliriz bu kapsülü?

  2. Şeyma 10 Aralık 2017 at 22:23 - Reply

    Oldukça uzun bir süredir yediğim tırnaklarımın belki de iki üç senedir hiç uzun halini görmemiştim. Evde her gün düzenli bakım yaparak düzelmelerini ve uzamalarını sağladım. Biraz uğraştırıcı oluyor ve zaman alıyor ama sonuç buna değiyor gerçekten.

Bir yorum bırakın