Evde Pedikür İçin İpuçları

Ana Sayfa » Kalıcı Oje » Evde Pedikür İçin İpuçları

Evde Pedikür İçin İpuçları

 Pedikür yapmak için artık kuaföre veya güzellik salonlarına gitmek zorunda değilsiniz. Aşağıdaki ipuçlarını okuduktan sonra evde kendiniz pedikürünüzü yapabilirsiniz.

Havalar ısınmaya başladı ve artık sandalet tarzı ve açık ayakkabıların zamanı geldi. Ayaklarınıza kendiniz yapabileceğiniz pedikürle ayaklarınızın görünmesinden çekinmeyeceksiniz. İşte size ipuçları:

Ojelerinizi temizleyin:  Bir parça pamuk ve aseton ile daha önce sürülmüş ojeleriniz varsa bunları temizlemekle başlayın.

Ayak banyosu: Sıcak su içine epsom tuzu ve beğendiğiniz kokulu yağlardan ekleyerek 10 dakika ayaklarınızı ıslatın.

Topuk taşı: Temiz bir havlu ile ayaklarınızı kurulayın. Sonrasında topuk taşı veya ponza taşı ile ayaklarınızdaki ölü derileri temizleyin. Bunu yaparken özelikle dikkat edilmesi gereken ayak üst kısmını ovalamamanız ve topuk taşını çok sert kullanmamanız.

Evde Pedikür İçin İpuçları

Deriyi soyma: Zeytinyağı, tuz ve şeker karışımı ile bacaklar ve ayaklardaki kuru deriyi soyun. Bu karışımı birkaç dakika ovarak uygulayın ve ardından durulayın.

Tırnak kesimi: Tırnak makası ile tırnaklarınızı kesin. Ne olursa olsun tırnaklarınızı, tırnak yatağına çok yakın kesmeyin. Tırnak keserken kesinlikle yolmayın ve köşeli kesin. Köşeli kesmek yuvarlayarak kesmeye göre hem daha güzel görünür hem de tırnak batmalarına karşı daha iyidir.

Nemlendirin: Nemlendirici bir krem ile bacaklarınız, ayaklarınız ve parmaklarınızı masaj yaparak nemlendirin.

Yumuşatın: Tırnaklara manikür yağı sürere, tırnakları yumuşatıp canlandırın. 

Tırnak etlerini geri itin: Tırnak diplerindeki etleri geri itin. İsterseniz bu etleri kesebilirsiniz de ancak bu konuda deneyimli değilseniz evde yapılan pedikür için çok fazla önerilmemektedir.

 Önce bir kat oje sürün kuruduktan sonra ikinci katı da sürerek kurumasını bekleyin.

Bazı Faydalı İpuçları:

Ayak banyosu sırasında, ayak mantarı ile mücadele ve kaşıntıyı azaltmak için bulabilirseniz çay ağacı yağından birkaç damla ekleyin.

  • Masaj için eşinizden yardım alabilirsiniz.
  • Tırnak yağı yok ise bunun yerine zeytinyağı kullanabilirsiniz.
  • Tırnak cilasını buzdolabı gibi serin ve kuru bir yerde muhafaza edin böylelikle daha uzun ömürlü olacaktır.

Eller ile ayak ojelerinin renkleri uyumlu olmak zorunda değildir. Eğer değişik tonları tercih ediyorsanız, ellerinizi daha açık, ayaklarınızı daha koyu renkler tercih edebilirsiniz.

Rate this post

Bir önceki yazımız olan El Bakımının Temelleri başlıklı makalemizde El Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

2019-04-15T20:26:39+03:00Kalıcı Oje|0 Yorum

Bir yorum bırakın

Randevu Al

× WhatsApp