Ayak Bakımı

Ana Sayfa » Uncategorized » Ayak Bakımı

Ayak Bakımı

Ayaklar çok dikkat edilmesi gereken ve bakım gerektiren organlardır. Vücudun tüm yükünü taşıyan ayaklar, ayakkabı içinde kapalı olduğundan fazla önem gösterilmez. Oysa ki ayaklarınız da el ve yüz bakımı kadar önem taşımaktadır. Çünkü ayak rahatsızlığı oluşması durumunda yürümeye engel olabilir ve acı çekilmesine neden olabilmektedir. Ayakta oluşan rahatsızlık ise kısa sürede vücudun başka kısımlarına da yayılabilir, çünkü ayaklardaki sinirler kalça, bacak ve sırt sinirlerine bağlı durumdadır. Dolayısıyla ayaktaki rahatsızlık sırt bölgesinde ağrıya neden olabilmektedir. 26 kemikten oluşan ayak, vücudun tüm ağırlığını çekecek şekildedir. Her adımda vücudun ağırlığı önce topuklara sonra ayak köprüsüne iner. Ayak yerden kesileceği sırada ise ağırlık parmaklara biner. Peki, Ayak Bakımı nasıl yapılmaktadır?

Ayak Bakımı ve Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayaklar her gün iki kere yıkanmalıdır. Yumuşak tırnak fırçası ile ayaklar fırçalanmalıdır. Talk pudrası ile ayakların araları da olmak üzere ovalanmalı. Fırsat oldukça uzanarak ayaklar başımızdan yüksek bir yerde tutarak dinlenilmeli. Uzun yol sonrasında bu hareket mutlaka yapılmalı. Yürüyüşte ayaklarda toplanmış olan kan dağılarak yorgunluk hissi kaybolur. Ayak bakımı için her gün temiz çorap giyilmeli ve naylon çorap giyildiyse daha çok özen gösterilmelidir. Ayakkabı alırken dikkatli ve deneyerek, iki ayağa da giyerek rahat hareket edip edilmemesine göre karar verilmelidir. Yeni ayakkabıya zamanla ayağın açılacağını düşünmemeliyiz. Eğer ayakkabı küçükse hiçbir zaman rahat giyilmez. Haftada bir ayaklara pedikür yapılmalıdır. Her gün yapılacak kolay hareketlerle ayak kasları geliştirilebilir. Ayakta dururken, gerekli olan şekilde durulmaya çalışılmalıdır. Vücudun kaslarının dengede durmasını sağlamalıyız.

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Eğer ayaklara her gün zaman ayıramıyorsak, yaz ya da kış olmak üzere yatmadan önce ayaklar duş jeli ile yıkanıp kurulanması yeterli olacaktır. Kurulama için kişisel, ayağınıza iyi gelen bir havlu olmalıdır. Haftada bir çamaşır makinesinde yüksek derecede yıkanması mikropların kırılmasını sağlar. Kurulama işlemi mantar olmaması ve kirlerin parmakların arasına yapışmamasını sağlamaktadır. Ayak mantarı varsa bu mantarların ürememesi için karanlık, nem ve sıcaktan korunmalıdır. Kış aylarında su geçiren ayakkabı giyilmemeli ayaklar nemden uzak tutulmalıdır. Mantar olan bölgeler güçlü bir antiseptik olan sarımsak ile ovulmalıdır. Bir litre ılık suya bir çorba kaşığı tarçınla yapılan ayak banyosu da oldukça etkilidir.

Ayak Bakımı İçin Öneriler

Topuk sertleşmesi ve sonraki aşaması topuk çatlakları yaz-kış ayaklarda istenmeyen bir görüntü oluşmasına sebep olmaktadır. İnce çorap giyildiğinde çorabın kaçması ve pamuklu çorap giyildiğinde ayaktan zor geçmesi can sıkıcı olabilir. Bu gibi sorunları önlemek için yapılması gerekenlerden ilki ayakların devamlı basınca, aşınmaya mecbur bırakılmamasıdır. Yumuşatıcı kullanmadan yıkanan, deterjanlı kalan çoraplar, sert tabanlı ayakkabılar, topuklu ayakkabılar topuk sertleşmesinin nedenleridir. Ortopedik ayakkabı tercih etmek ve topukları nemlendirmek büyük önem taşımaktadır. Sertleşmiş topuklar ponza taşı veya topuk törpüleri ile düzeltilmeli ve nemlendirici ile yumuşatılmalıdır. Banyo ya da rahatlatıcı ayak banyosundan sonra oluşan ölü deriler bu şekilde temizlenir. Yazın deniz kenarındaki kumlar sertleşen topukları başka işlem yapılmadan yumuşatmaya yeter. Ölü deriden arınmayı sağlar. Böyle bir rahatsızlık olmadığı sürece ponza taşı veya topuk törpüsü kullanılmamalıdır. Deri incelerek ayak yaralanmaları oluşabilir.

Ayak Bakımı
5 (100%) 1 vote

Bir önceki yazımız olan CİLT BAKIMI YARARLARI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2019-03-04T15:04:06+03:00Uncategorized|0 Yorum

Bir yorum bırakın

Randevu Al

× WhatsApp